+38 044 333 44 93

Андрій Домрачов: Карантин і податки: що змінюється для бізнесу?

02 квітня 2020 року набрав чинності Закон від 30.03.2020 р. №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Документ вносить зміни до більш ніж тридцяти нормативно-правових актів. Зокрема, Закон скасовує ПДВ для ввезення медичних товарів та звільняє бізнес від сплати земельного податку та податку на майно, орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній та комунальній власності.

У колонці на Finance.UA керуючий партнер Kreston Андрій Домрачов пропонує огляд податкових змін, яких зазнав бізнес з початку карантину.

02 квітня 2020 року набрав чинності Закон від 30.03.2020 р. №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Документ вносить зміни до більш ніж тридцяти нормативно-правових актів. Зокрема, Закон скасовує ПДВ для ввезення медичних товарів та звільняє бізнес від сплати земельного податку та податку на майно, орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній та комунальній власності. У цій колонці пропоную огляд податкових змін, яких зазнав бізнес з початку карантину.

На відміну від підприємств європейських країн, в Україні податки в будь-якому разі доведеться платити – податкові канікули нам не світять.

Натомість українських підприємців тимчасово звільнять від штрафів та пені. Для ФОП збільшать річні ліміти і скасують перевірки. Не сказати, що цих заходів буде достатньо для порятунку бізнесу, проте все ж таки це краще, ніж нічого.

Давайте поглянемо на ключові послаблення, які держава запропонувала бізнесу:

  • Медичні товари звільняються від оподаткування ПДВ на період карантину;
  • до 30 квітня скасовано акциз на ввезення дезінфікуючих засобів;
  • скасовуються штрафи та пені за податкові порушення та несвоєчасну сплату ЄСВ та подання звітності з 1 березня по 31 травня;
  • встановлено мораторій на проведення податкових перевірок з 18 березня по 31 травня.

 

Крім цього, бізнес очікує скасування з 17 березня до останнього дня місяця, в якому буде завершено дію карантину, оподаткування податком на додану вартість і ввізне мито з доставки в Україну товарів, необхідних для боротьби з COVID-19.

Також закон збільшує річні ліміти для платників єдиного податку:
1. Першої групи – з 300 тис. грн до 1 млн грн;
2. Другої групи – з 1,5 млн грн до 5 млн грн;
3. Третьої групи – з 5 млн грн до 7 млн грн.

Якщо ліміт буде перевищено, підприємець буде змушений сплатити додатково єдиний податок у розмірі 15% (юридичні особи третьої групи – 30%) із суми, що перевищує такий ліміт.

Оскільки ліміти збільшуються, ФОП платитимуть менше податків. Для суб’єктів господарювання це, безперечно, є великим плюсом, оскільки збільшення лімітів дозволить підприємцям отримати більше надходжень за рік (іншими словами, продати більше). Збільшення лімітів використання пільгового оподаткування у вигляді єдиного податку має стати стимулювальним фактором для розвитку підприємницької діяльності:

  • збільшиться кількість підприємців, які зможуть перейти на спрощену систему оподаткування;
  • ФОП, які частково або повністю працювали “в тіні”, зможуть нарешті перейти на “білу” бухгалтерію.

 

Про штрафи і порушників

Закон № 533-ІХ звільнив бізнес від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року. Однак, у переліку “прощених” порушень є винятки. Так, підприємцям все ж таки доведеться платити за:

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя або договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, у тому числі страхування додаткової пенсії;
  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди органу контролю;
  • порушення правил обліку, виробництва і обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
  • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

 

Водночас, з 01 березня по 31 травня 2020 року не застосовуватимуться санкції за порушення, пов’язані з електронним адмініструванням ПДВ та акцизного податку:

  • за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН;
  • за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

 

Що з перевірками?

Питання, яке найбільше цікавило головних бухгалтерів усіх підприємств країни, – що буде з документальними і фактичними перевірками, розпочатими до карантину? Відповідь втішна – перевірки, що стартували до 18 березня і не завершені станом на цю дату, зупиняються до 31 травня 2020 року.

Отже, мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по 31 травня 2020 року діє для всіх перевірок, крім документальних позапланових перевірок на підставах, визначених пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ. Втім, введення мораторію на проведення перевірок не позбавляє платників податків права подавати заперечення до актів перевірок, завершених до введення мораторію, і оскаржити ухвалені за їх результатами податкові повідомлення-рішення.

Якщо ж планові перевірки повинні були початися в період з 18 березня по 31 травня згідно з планом-графіком, але на день набрання чинності Законом № 533 не були розпочаті, то терміни їх проведення повинні бути скориговані шляхом перенесення в план-графік на майбутні періоди, після закінчення мораторію.

Нарахування, обчислення та сплата ЄСВ: що нового?

З 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ:
1. Фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
2. Особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, у тому числі наукову, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, або релігійну діяльність і отримують дохід від цієї діяльності;
3. Члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

При цьому платники ЄСВ на власний розсуд ухвалюють рішення про застосування передбаченого звільнення від ЄСВ.

Тобто платник може ухвалити рішення про нарахування, обчислення та сплату ЄСВ за зазначені періоди. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування ЄСВ за звітний період.

Якщо платник податків вже сплатив внески за березень та квітень 2020 року, до набрання чинності Законом № 533, такі суми зараховуватимуться в рахунок майбутніх платежів, за умови відсутності недоїмки, штрафних санкцій та пені з цього внеску.

Що стосується звільнення від санкцій з ЄСВ до 30 квітня 2020 року, то тут штрафи не загрожують за такі порушення:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності.

 

Протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

РРО почекає: кому відтермінували дедлайн застосування?

Всі “єдинники” II-IV групи отримали відстрочку для впровадження обов’язкового використання РРО та програмних РРО до 1 квітня 2021 року. Зміни стосуються фізичних осіб-підприємців, які сплачують єдиний податок і входять до II-IV групи платників податків. Таким чином, будуть відстрочені:

  • впровадження застосування програмних РРО – до 01 серпня 2020 р.;
  • застосування РРО та програмних РРО для окремих видів діяльності – до 01 січня 2021 р.;
  • запровадження обов’язкового використання РРО або програмних РРО для всіх “єдинників” II-IV групи – до 01 квітня 2021 р.;
  • застосування санкцій, визначених п. 1 ст. 17 Закону про РРО за порушення порядку проведення розрахункових операцій – до 01 січня 2021 р.

 

Андрій Домрачов, керуючий партнер Kreston

Новини і публікації

Ознайомтесь з іншими експертними матеріалами Kreston Ukraine
Kreston Roof Party - IMG 9651
Kreston Roof Party

Минулої п’ятниці Kreston Ukraine відзначила незабутній Happy Friday на даху! Цей особливий вечір був сповнений атмосферою...

Читати далі

НАШІ ПОСЛУГИ

Послуги Kreston Ukraine міжнародним та українським клієнтам

Kreston Ukraine представляє одну з найкращих аудиторських практик в Україні

Пропонуємо комплекс професійних послуг зі зниження податкових ризиків у сфері трансфертного ціноутворення

Оцінка бізнесу та активів для фінансової звітності, угод з капіталом, міжнародних фінансових установ

Реструктуризація бізнесу, фінансовий та податковий Due Diligence, консультації

ДОВІРТЕ СВІЙ ПРОЕКТ ПРОФЕСІОНАЛАМ

ПРИЄДНАТИСЬ ДО KRESTON