+38 044 333 44 93

Андрій Попов: Які галузі українського бізнесу приваблюють іноземних інвесторів сьогодні

Опитування Європейської Бізнес Асоціації засвідчило, що близько 90% іноземних інвесторів в 2019 році розцінювали Україну як дуже привабливу платформу для інвестицій. Карантин тимчасово загальмував приплив іноземних коштів в український бізнес, проте навіть в таких умовах інвестиційна активність у деяких секторах зберігається. Який бізнес найпривабливіший для інвестування сьогодні? Про це поговоримо далі.

Наразі Україна знаходиться на 64 сходинці світового рейтингу легкості ведення бізнесу (Doing Business). Реформи останніх двох років, наприклад, прийняття Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», позитивно впливають на інвестиційну привабливість країни.

Лідером серед операцій іноземних інвесторів в Україні традиційно є практика M&A. Найпопулярніші галузі: агросектор, переробна промисловість та ІТ-сфера.

«Улюбленці» інвесторів

Агросектор залишається найпривабливішою галуззю для іноземних інвестицій та одним з лідерів за кількістю проведених М&A угод.

Сьогодні в центрі інвестицій в український агросектор знаходиться придбання активів, корпоративних прав, прав на орендовані земельні ділянки. До появи хоч якогось розуміння про відкриття ринку землі для іноземців, невизначеність цього питання відштовхувала інвесторів від рішення про вкладення коштів.

Перспективним напрямком для залучення інвестицій може стати сектор агротехнологій (agrotech). Його суть полягає в запровадженні сучасних технологій та сервісів, які оптимізують різноманітні процеси агробізнесу. Інвестори у всьому світі все частіше звертають свої погляди на агротех, оскільки агротех – «неоране поле» як в фігуральному, так і в буквальному сенсі слова. Потенціал екстенсивного розвитку в агросекторі вже вичерпаний, і гравці агроринку це розуміють.

Сектор інформаційних технологій був і залишається трендом для залучення інвестицій завдяки бурхливому розвитку галузі. Щомісяця на ринку виникають сотні IT-компаній, але потреба в них не знижується, особливо в умовах карантину. В 2019 у світовому рейтингу стартап-екосистем Україна зайняла 31 місце, а Київ посів 34 місце серед тисячі міст у рейтингу StartupBlink, піднявшись за 2 роки на 29 позицій, обігнавши стартапи Гельсінкі, Мюнхену, Шеньчженю та інших. Зараз інтелектуальний потенціал та можливості гнучкого ведення бізнесу в ІТ‑сфері України видаються інвесторам вкрай привабливими.

Переробна промисловість України приваблює інвесторів дешевою робочою силою та географічним сусідством з ЄС. Так, в 2019 році капітальні інвестиції у виробництво продуктів нафтопереробки зросли на 67%, що є найвищим показником за останні роки.

Після спалаху пандемії COVID-19, обсяг китайського експорту вже в березні 2020 впав на 6,6% (в порівнянні з березнем 2019 року). Глобальна тенденція дистанціювання від китайських товарів та Китаю в цілому може відкрити нові шляхи для українського експорту.

Це означає, що в тренді для інвестування будуть ті галузі, які виробляють продукцію, здатну заповнити звільнені Китаєм ніші.

Українські товари та технічне забезпечення довели спроможність замінити китайські споживчі товари, комплектуючі та устаткування. Це вагомий привід звернути увагу інвесторів на переробну, особливо на легку промисловість України.

Однак, поки що лише 7,2% промислового експорту країни припадає на високотехнологічну продукцію, що призводить до сировинної спеціалізації української економіки на світовому ринку та вповільнює можливість зайняти більш-менш значну долю на ринку, який можливо звільнить Китай.

Крім вищезгаданих галузей, інвестори зацікавлені у секторах, що не потребують довгострокових капіталовкладень і освоєння нових технологій, зокрема, в торгівельній галузі (оскільки тут швидко окупаються витрати, а комерційні ризики невисокі)

Хоча загалом інвестиційна динаміка України позитивна, не можна ігнорувати чинники, які стримують інвесторів. На додачу до проблем із карантином, залишається загроза корупції, монополізації ринків, недовіра до судової системи, збройний конфлікт на Сході. Покращити інвестиційний клімат в Україні здатні зрушення в законодавстві, які зможуть продемонструвати потенційним інвесторам, що їх вкладення будуть у безпеці.

Новини і публікації

Ознайомтесь з іншими експертними матеріалами Kreston Ukraine

НАШІ ПОСЛУГИ

Послуги Kreston Ukraine міжнародним та українським клієнтам

Kreston Ukraine представляє одну з найкращих аудиторських практик в Україні

Пропонуємо комплекс професійних послуг зі зниження податкових ризиків у сфері трансфертного ціноутворення

Оцінка бізнесу та активів для фінансової звітності, угод з капіталом, міжнародних фінансових установ

Реструктуризація бізнесу, фінансовий та податковий Due Diligence, консультації

ДОВІРТЕ СВІЙ ПРОЕКТ ПРОФЕСІОНАЛАМ

ПРИЄДНАТИСЬ ДО KRESTON