
14 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про податкові умови Дія City.
Дія City – спеціальний правовий та податковий режим для IT-компаній. Запровадження проєкту має на меті створення в Україні однієї з найкращих у Східній Європі правових та податкових умов для розвитку ІТ-індустрії.
Про особливості цього режиму і чому майбутнім резидентам Дія City слід ретельно обирати аудитора для проведення обов’язкової аудиторської перевірки – читайте у статті для видання Finance.ua Андрія Попова, партнера, СЕО Kreston Ukraine за посиланням.
ІТ-галузь вже не один рік займає важливе місце у структурі українського ВВП. Однак цій сфері не вистачає доданої вартості – продуктів, які здатні конкурувати із західними. Для того, щоб сектор високих технологій зміг повністю реалізуватися і український IT-бізнес став конкурентним на міжнародному ринку, планується створити сприятливе економічне середовище – Дія City.
15 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила закон про дію спеціального податкового режиму ІТ-компаній. 14 грудня Верховна Рада України прийняла податкову частину Дія City. Третім етапом має бути внесення змін у податково-процесуальний кодекс, після чого система має запрацювати (орієнтовно вже в січні 2022 року).Що пропонує Дія City?
Резиденти Дія City набувають особливого правового статусу, і для них передбачені лібералізовані трудові відносини та спеціальне оподаткування. Працювати в цьому економічному середовищі можуть не лише українські, а й іноземні компанії, підприємці, інвестори та стартапи – всім надаються однакові умови. Резиденти працюють в рамках не українського законодавства в цілому, а спеціальних правил, які прописані у низці законопроектів, підготовлених командою Дія City. Основні моменти:
- спеціальна система оподаткування – податок на виведений капітал (ПВК), а не на прибуток;
- лібералізація трудових відносин – можливе класичне працевлаштування за КЗпП або на основі контракту;
- придбання та захист інтелектуальних прав за європейською системою;
- захист інтересів із застосуванням елементів англійського права.
Найголовніше – резиденти Дія City, завдяки особливій процедурі процесуальних дій, не піддаються перевіркам та необґрунтованим розслідуванням. Компанія в Дія City може обирати, чи сплачувати податок на прибуток (18%) чи податок на виведений капітал (ПВК) за ставкою 9%. Податки для працівників IT-компаній залишаться незмінними: податок на доходи фізосіб (ПДФО) – 5%, єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22% від мінімальної зарплати, військовий збір – 1,5%.Аудиторський висновок в Дія City
IT-компанії для підтвердження відповідності встановленим критеріям резидентства повинні щорічно подавати незалежний аудиторський висновок. Цей інструмент запроваджено для того, щоб запобігти можливому зловживанню особливими умовами. Уповноважений орган не контролює, які компанії хочуть доєднатися до спецрежиму, бо позбавлений такої функції, тому виникає потреба у додатковому запобіжному механізмові. Ним виступає аудиторський висновок, який повинні складати незалежні суб’єкти аудиторської діяльності. Резиденти можуть обирати аудитора на власний розсуд. Незалежний висновок подається разом зі звітом про відповідність резидента критеріям Дія City. Це правило можуть не виконувати стартапи. Діючі компанії подають перший звіт та висновок аудитора за три місяці після отримання статусу резидента.Цілі аудиту
Аудит – незалежна експертиза фінансової звітності організації, яка ґрунтується на перевірці правильності ведення бухобліку, відповідності всіх операцій чинному законодавству, точності їх відображення у звітних документах. Завершення експертизи – складання аудиторського висновку. Незалежна перевірка дозволить виявити та усунути порушення, щоб уникнути штрафних санкцій. Після аудиту власник компанії отримує інформацію, у якому стані перебувають бухгалтерський і управлінський облік, документообіг, практичні рекомендації. Аудиторський висновок – це офіційний документ, який підтверджує економічну спроможність компанії. Він дозволяє зайняти вигідну позицію на ринку, спростить взаємини з податковими органами, фінансовими установами та іноземними партнерами. Щоб отримати всі переваги від аудиту, а не лише стати резидентом Дія City, слід правильно обрати аудитора.Фактори вибору аудиторської компанії
Універсальних аудиторів не існує, однак є універсальний алгоритм їх відбору. Найважливіші критерії вибору:Замовити аудит без компромісів, який не тільки дозволить стати резидентом Дія City, але й підвищити свою привабливість на українському та міжнародному ринках, можна в аудиторській компанії Kreston Ukraine. Компанія представляє в Україні міжнародну мережу Kreston Global, одну з найбільших міжнародних організацій в галузі аудиту та бухгалтерського обліку. Kreston Ukraine була залучена до впровадження Дія City, а один з керуючих партнерів нашої компанії водночас є радником у Міністерстві цифрової трансформації України. Галузевий досвід фахівців Kreston, зокрема з підтвердження нематеріальних активів, складання звітності за МСФЗ, структурування розрізнених активів в єдиний периметр консолідованої звітності дає впевненість нашим клієнтам з IT-галузі в передбачуваному результаті.
- Репутація та досвід аудиторської компанії в конкретній галузі. У портфелі повинні бути подібні компанії до тієї, яка має бути перевірена.
- Представленість на міжнародному рівні. Висновок, підготовлений мережевим аудитором, має силу не тільки в Україні, але й у світі, що стане додатковим плюсом для залучення фінансування або відкриття рахунків за кордоном
- Послуги і персонал аудиторської фірми. Якщо компанія пропонує низку послуг і в ній працюють різноманітні фахівці, це спрощує комунікацію і перешкоджає витоку інформації.
Андрій Попов, партнер Kreston Ukraine