25 травня на першому міжнародному Дія Саміті, який відбувся в межах Всесвітнього економічного форуму у Давосі, Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров поділився широкою перспективою цифровізації України.
Представники Kreston Ukraine мали можливість відвідати цей захід, тож ділимося основним тезами виступу Михайла Федорова.
Презентація включала основні досягнення України у царині цифрової трансформації держави та суспільства до широкомасштабної війни, ключові рішення та успіхи на технологічних фронтах протягом останніх 3 місяців, та баченням українського уряду щодо нової України, відновленої від наслідків російської агресії.
Так, до широкомасштабного російського вторгнення Україна прагнула стати найбільш комфортною країною з точки зору державних послуг, ставлячи перед собою наступні стратегічні цілі у сфері цифровізації:
- Забезпечити доступність онлайн 100% державних послуг.
- Надати 95% населення доступ до якісного швидкісного інтернету.
- Навчити 6 млн українців базовим цифровим навичкам.
- Підвищити частку ІТ-продукту у ВВП з 5% до 10% (з 6,5 млрд до 17 млрд доларів США на рік).
Для досягнення поставлених цілей ще до нинішньої фази війни було сформовано органи з цифрової трансформації на всіх рівнях влади. Однак найбільш помітним для пересічних українців нововведенням стало впровадження додатку Дія. На початок активних воєнних дій додатком користувалися 17,3 млн українців, маючи доступ до:
- 11 електронних документів (включаючи електронний паспорт громадянина, яким щомісяця користувалося понад 1 млн українців);
- 15 цифрових державних послуг;
- сервісу Дія.Підпис, що дозволяє сформувати та використовувати електронний цифровий підпис без відвідування та подачі документів до центрів сертифікації;
- адресної допомоги з автоматичним визначенням відповідності критеріям.
Серед досягнень України у сфері цифрової трансформації також було відзначено:
- проект Дія.Освіта, яким до широкомасштабної агресії користувалися 1,3 млн користувачів, а число національних сертифікатів цифрової грамотності досягло 2 млн;
- створення 6 тис. офлайн-хабів з безкоштовними комп’ютерами та інтернетом;
- спеціальний податковий режим Дія.Сіті, резидентами якого стали понад 300 ІТ-компаній;
- створення Українського фонду стартапів, який став найбільшим ангельським інвестором України;
- реформу технічної освіти.
З початком активних воєнних дій стратегічні напрямки роботи поступились місцем вирішенню нагальних проблем військового часу. Зокрема, додаток Дія поповнився такими сервісами, як:
- отримання свідоцтва внутрішньо переміщеної особи та відповідної допомоги;
- отримання одноразової допомоги для евакуйованих осіб, якою скористалися понад 5 млн українців;
- повідомлення про пошкодження майна;
- онлайн-телебачення та радіо;
- повідомлення про переміщення ворожої армії.
За сприяння компанії SpaceX та Європейського Союзу до України надійшло понад 10 тис. терміналів супутникового інтернету Starlink, якими активно забезпечувались об’єкти соціальної та енергетичної інфраструктури, військові підрозділи, та звільнені від окупації населені пункти.
Українська ІТ-армія на даний момент налічує вже понад 300 тис. волонтерів. Серед найбільш значних успіхів — атаки ключових сайтів держави-агресора, злами телеканалів, видалення сервісу Rutube, запуск АІ-системи розпізнавання облич окупантів та розгортання кампанії з інформування росіян про втрати їхньої армії. При цьому, протягом останніх 3 місяців Україна знаходилась під постійним тиском не менш ніж 6 російських хакерських груп, які здійснили понад 430 атак ІТ-інфраструктури та ресурсів нашої країни.
Для забезпечення фінансової допомоги Україні під час війни започатковано перший криптофонд (який вже зібрав близько 60 млн доларів США у криптовалютах та NFT) та фонд Ukraine24.
Хоча війна продовжує залишати криваві рани на наших серцях, перемога України не за горами. Як відзначив Михайло Федоров, вже сьогодні український уряд замислюється про відновлення України після війни, яке має стати не лише поверненням довоєнного стану економіки, а й потужним трансформаційним чинником.
На сьогодні урядом ухвалено наступні стратегічні вектори трансформації України після війни:
- Підвищення гнучкості державного управління.
- Впровадження найкращого податкового режиму.
- Тісне співробітництво між державою та бізнесом, аутсорсинг окремих функцій.
- Створення найбільш технічно досконалої системи оборони.
Бачення нової, відновленої від наслідків війни України включає:
- цифровізований уряд, що нагадує ІТ-компанію за ефективністю прийняття та впровадження рішень;
- «звільнення від паперу» — впровадження концепцій “paperless” та “cashless”;
- глобальну приватизацію та відновлення економіки країни через новий індустріальний дизайн та державно-приватне партнерство;
- «шефство» іноземних країн над окремими регіонами;
- найшвидші митниці у світі завдяки залученню приватного бізнесу до управління процесами;
- найпотужніша кібер-армія у світі;
- розвинена система протиповітряної оборони — кожне крупне виробництво має свій «залізний купол».