+38 044 333 44 93

M&A в агропромисловому комплексі України: підсумки-2019, прогнози-2020

За підсумками 2019 року загальна вартість угод M&A в Україні склала $1,6 млрд. Сільське господарство затвердило свій статус одного з найпривабливіших сегментів українського бізнесу і не планує втрачати позицій у 2020 році.
У той же час великий вплив на М&A буде мати статус мораторію на продаж сільськогосподарських земель – українські та зарубіжні інвестори хочуть чітко розуміти, як буде функціонувати ринок в нових умовах.
Про підсумки минулого року та прогнози на поточний розмірковує Андрій Попов, партнер Kreston.
Читайте статтю за посиланням

Сільське господарство традиційно є привабливим сегментом українського бізнесу і чи не щороку очолює рейтинг лідерів за кількістю і сумою угод M&A.

У 2020 році галузь, швидше за все, збереже привабливість. У той же час великий вплив на М&A буде мати статус мораторію на продаж сільськогосподарських земель – українські та зарубіжні інвестори хочуть чітко розуміти, як буде функціонувати ринок в нових умовах. Хоча це не заважає зацікавленим особам вже зараз активно моніторити і визначати привабливі для себе активи.

Світовий та український досвід 2019 року

2019 рік став досить вдалим для угод M&A в світовій практиці. За оцінками дослідження Dealogic, їх загальний обсяг склав $4,09 трлн, скоротившись в порівнянні з 2018 роком всього на 1,3%. У порівнянні з минулим роком на суттєві 30% знизилися лише європейські показники. Лідерами серед галузей, в яких відбувалися угоди злиття-поглинання, стали нафтогазова промисловість, фінансовий сектор, нерухомість, охорона здоров’я і фармацевтика, інформаційні технології.

Обсяг транскордонних угод різко знизився до  $1,2 трлн. Найбільшою угодою 2019 року стало поглинання компанії Raytheon компанією United Technologies – загальна вартість угоди склала $89,8 млрд.

В Україні ж загальна вартість угод M&A в 2019 році склала $1,6 млрд за даними інвестиційної компанії InVenture.

Незважаючи на те, що 2019 рік став роком президентських і парламентських виборів, що зазвичай є маркером невизначеності і вносить сумніви в плани потенційних покупців, в цей період завершилися кілька великих угод злиття-поглинання в агросекторі. Однією з наймасштабніших стала покупка 75% акцій зернового терміналу групи Orexim південнокорейською корпорацією POSCO Daewoo.

На початку року завершилася найбільша угода продажу активів агрохолдингу «Мрія» компанії Saudi Agricultural and Livestock Investment Co (SALIC). До переліку придбань арабської компанії увійшли всі об’єкти інфраструктури і технічний парк.

Ще однією гучною операцією стало придбання аграрним холдингом «Кернел» Андрія Веревського 100% акцій залізничного оператора «Рейл Транзит Карго Україна».

Перспективи M&A в українському АПК в 2020 році

Збільшення кількості угод в 2020 році повинні забезпечити прозоро проведена «велика приватизація» держпідприємств і запуск земельної реформи. Поточний рік може принести цікаві кейси по злиттю і поглинанню, але їх зростання загрожує ряд чинників.

Наприклад, діючі агрохолдинги і агрокомпанії почали консолідацію внутрішніх ресурсів для викупу 10-15% від контрольованого земельного банку, а це, в свою чергу, призведе до зменшення доступних засобів для нових придбань і деякого зниження ціни придбання права довгострокового користування сільськогосподарською землею.

Непередбачувана поведінка гривні також підсилює економічну невизначеність. Сильне зміцнення нацвалюти (на 12% за 2019 г.) негативно позначилося на фінансовому результаті багатьох підприємств АПК, традиційно орієнтованих на експорт, оскільки витрати на посівну припали на період низького курсу гривні, а пік зміцнення національної валюти припав на період продажу готової продукції.

В який бік і наскільки зміниться курс національної валюти в 2020 році, спрогнозувати складно, однак абсолютно ясно, що це вплине на динаміку розвитку бізнесу в аграрному секторі.

Поки на ринку домінують оптимістичні настрої з приводу розвитку M&A в 2020 році. Одним з провідних чинників, що сприяють цьому, стали «податкові канікули» для іноземних інвесторів. Таке послаблення повинно сприяти поліпшенню інвестиційного клімату в Україні. Нагадаємо, що при інвестиціях від $10 млн діє звільнення від податку на прибуток протягом 5 років. Також Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства раніше заявляло, що в 2020 році очікується приплив іноземних інвестицій на рівні $5-6 млрд.

Новини і публікації

Ознайомтесь з іншими експертними матеріалами Kreston Ukraine

НАШІ ПОСЛУГИ

Послуги Kreston Ukraine міжнародним та українським клієнтам

Kreston Ukraine представляє одну з найкращих аудиторських практик в Україні

Пропонуємо комплекс професійних послуг зі зниження податкових ризиків у сфері трансфертного ціноутворення

Оцінка бізнесу та активів для фінансової звітності, угод з капіталом, міжнародних фінансових установ

Реструктуризація бізнесу, фінансовий та податковий Due Diligence, консультації

ДОВІРТЕ СВІЙ ПРОЕКТ ПРОФЕСІОНАЛАМ

ПРИЄДНАТИСЬ ДО KRESTON