Останні півроку були багаті на події на ринку криптовалюти і спричинили його реструктурування. Венчурні фонди і фонди приватного капіталу, індивідуальні та інституціональні інвестори, як і раніше, мають проблеми з розміщенням капіталу при дефіциті якісних об’єктів, балансують між ризиками і втраченими вигодами. Які перспективи інвестицій у криптовалюту і як це здійнити, розповів Mind керуючий партнер Kreston Сергій Атамась.
Шукайте деталі за посиланням.
Останні пів року були багаті на події на ринку криптовалюти і спричинили його реструктурування. Венчурні фонди і фонди приватного капіталу, індивідуальні та інституціональні інвестори, як і раніше, мають проблеми з розміщенням капіталу при дефіциті якісних об’єктів, балансують між ризиками і втраченими вигодами. Які перспективи інвестицій у криптовалюту і як це здійснити, розповів Mind керуючий партнер Kreston Ukraine Сергій Атамась.
Як влаштований ринок криптовалют
Криптовалюта – різновид цифрової валюти, облік внутрішніх розрахункових одиниць якої забезпечує децентралізована платіжна система. Відсутній єдиний регулятор за прикладом центрального банку.
Ринок криптовалюти існує вже близько 10 років. За цей період їхня кількість перевищила 10 000, а капіталізація досягла $1,5 трлн. Найпопулярніші – біткоїни і Ethereum, їхні частки у світовому обсязі криптографічної грошової маси становлять 45% і 17% відповідно.
Річний обсяг кріптовалютних платежів у 2019–2020 роках становив $354 млрд, 31% з яких припав на Східну Азію – майже стільки ж, скільки сумарно в Західній Європі (17%) і Північній Америці (15%). Українські власники криптовалют за цей період здійснили транзакцій на $8,2 млрд.

Обсяг транзакцій криптовалют, 07.2019 – 06.2020, $млрд
Біткоїни: особливості емісії та коливання ціни
Біткоіни – пірингова платіжна система, яка використовує однойменну одиницю для обліку операцій. Для забезпечення функціонування та захисту системи використовуються криптографічні методи, при цьому вся інформація про транзакції між адресами системи доступна у відкритому вигляді.
Майнінг – створення нових структур (блоків) у блокчейне для забезпечення функціонування криптовалютних платформ. За створення чергової структурної одиниці передбачено винагороду за рахунок нових емітованих одиниць криптовалюти і комісійних зборів.
Біткоїни існують у вигляді записів у реплікованій розподіленій базі блоків – блокчейне, у якому в загальнодоступному вигляді зберігаються всі транзакції.
Емісія блокчену здійснюється шляхом формування нових грошових одиниць як виплата винагороди майнерам, які здійснюють процесингові операції при транзакціях всередині мережі. Суть операцій – генерація та вибудовування нових блоків у ланцюжок, що пов’язують старі та нові дані, підтвердження транзакцій через обчислення криптографічних хеш-функцій.
Емісія біткоїна виконується в логарифмічній прогресії до досягнення 21 млн біткоїнів. Випуск валюти пов’язаний із формуванням нових блоків із пониженням винагороди вдвічі що чотири роки (халвінг).
На липень 2021-го емітовано 89% біткоїнів. З огляду на підвищення складності мережі, емісія завершиться до 2140 року.
Що стосується ціни біткоїна, для неї характерні різкі коливання, які дуже складно спрогнозувати, однак підходи до оцінки майбутньої його вартості все ж існують. Цікавим є підхід JP Morgan у прив’язці до рівня розміщення активів у криптовалюті корпоративним бізнесом та інституційними інвесторами. Так, якщо частка біткоїна в загальних активах компаній із S&P500 сягне 1%, вартість біткоїна зросте до $400 000. І, якщо його частка в загальних активах суверенних і пенсійних фондів становитиме 6,5%, вартість біткоїна буде $480 000.
Зміна вартості біткоїна, 2020–2021 роки
Чим відзначилася зима 2020/2021 і весна – літо 2021 року для крипторинку?
У квітні 2021 року вартість біткоїна сягнула рекордного значення за всю його історію існування – $63 000. Однак за цим досить швидко сталося й падіння – вже в червні вартість біткоїна становила $34 000. Перше півріччя 2021 року ознаменувалося низкою подій, що стали причиною такого коливання курсу криптовалюти.
1. Потужний сплеск адаптації криптовалюти з боку фінансових холдингів:
- Morgan Stanley і JPMorgan відкрили доступ клієнтам до інвестування в біткоїни;
- JPMorgan відкриває влітку 2021 року активно керований біткоїн-фонд;
- Goldman Sachs подав заявку в SEC на випуск облігацій із біткоїнами;
- Європейський інвестиційний банк заявив про плани випуску облігацій на блокчейне;
- Andreessen Horowitz анонсував створення третього криптофонду на $2,2 млрд.
2. Спроби корпоративного бізнесу працювати з криптовалютами, переважно інвестуючи в зростання:
- Tesla купила біткоїнів на $1,5 млрд, анонсувала їхній прийом як засіб платежу за автомобілі, але швидко ретирувалася;
- Публічна IT-компанія MicroStrategy збільшила вкладення в біткоїн до $2 млрд;
- Компанія глави Twitter інвестувала у біткоїн $170 млн.
3. Обмеження державних регуляторів щодо використання криптовалют:
- заборона в Туреччині використовувати біткоїн як засіб платежу;
- заборона в Китаї обслуговувати операції з криптовалютою і здійснювати майнінг.
4. Повний викуп майнінговими фермами і роздрібними мережами річних потужностей найбільших виробників майнінгового обладнання Bitmain, Bitfury, MicroBT і Canaan. Обсяг публічних угод за 6 місяців 2021 року сягнув $1,5 млрд.
5. Масова еміграція в середині 2021 року китайських майнінгових ферм із Китаю до США, Канади та інших країн, як результат – падіння хешрейту мережі в червні вдвічі та його поступове нарощування в липні.
Під хешрейтом розуміється сумарна обчислювальна потужність майнінгового обладнання, задіяного в процесі видобутку криптовалюти; виражається в таких одиницях: Терахеш/сек (TH/s); Петахеш/сек (PH/s); Екзахеш/сек (EH/s).
Рівень прийняття криптовалюти з боку національних регуляторів, фондів і великого приватного бізнесу, наслідком якого стає коливання її вартості, змушує приватних інвесторів задуматися, а чи варто інвестувати в крипторинок? Для відповіді на це запитання потрібно розуміти, які типи гравців є на цьому ринку і в чому полягає їхня модель роботи з інвесторами.
Коротко про основних учасників ринку
1. Виробники майнінгового обладнання
Ключовий ринок постачання сформований п’ятьма виробниками на ASIC-чіпах – Bitmain, Bitfury, Whatsminer, Innosilicon і Avalon. Співпраця інвесторів із ними можлива за допомогою таких варіантів:
- вкладення в акції, що публічно торгуються, – приєднатися до Canaan можливо за допомогою придбання акцій на NASDAQ; Bitfury вивела свою дочірню компанію Cipher Mining на NASDAQ з об’ємом залучених інвестицій $450 млн від Morgan Stanley та Fidelity;
- вкладення в регульований фонд, що спеціалізується на інвестиціях у цифрові активи;
- покупка обладнання та його розміщення на майданчиках виробника з операційним управлінням і розподілом прибутку між виробником та інвестором;
- розміщення замовлення на будівництво свого власного дата-центру при можливості забезпечити недорогу електроенергію.
Основні етапи співробітництва виробників майнінгового обладнання та інвесторів
Основні етапи співробітництва виробників майнінгового обладнання та інвесторів
2. Інвестиції в криптоактиви
Найбільш популярний спосіб інвестування на ринку – інвестори вкладають у подальше зростання валют, здійснюючи трейдингові операції. Кількість активних гаманців, на яких зберігаються біткоїни і/або які беруть участь у розрахункових операціях, – близько 39 млн.
У липні на чотирьох із них зберігалися біткоїни на $22,7 млрд, на 80 – $68,4 млрд. Й у 2069 гаманцях – $173 млрд, що еквівалентно $83 млн у середньому в кожному. Більшість біткоїн-інвесторів зберігають невеликі суми в гаманцях: 51% – по $7 і 25% – по $127 у середньому.
3. Пули
Для рівномірного та передбачуваного отримання винагороди майнери об’єднують свої обчислювальні потужності в пули, що виступають як потужні соло-майнери. П’ять пулів формують понад 62% видобутку криптовалют: F2Pool, Poolin, Binance Pool, AntPool і BTC.com.
Участь пулів у роботі мережі біткоїн і формуванні блоків, результати за останні 12 місяців
Приклади характеристик підключених майнінгових компаній до пулів (04.2021)
Наскільки інвестиції в нове майнінгове обладнання та будівництво дата-центрів можуть швидко окупитися в разі незмінного поточного курсу, його падіння або зростання?
На прикладі майданчика в Казахстані, одного з виробників обладнання, змоделюємо кілька сценаріїв при дата-центрі на 10 MW.
Вхідні параметри:
- до структури розподілених даних у мережі біткоїн додається рівна кількість нових блоків – 52 560 щорічно;
- винагорода за створений блок формує емісію нових біткоїнів, яка знижується що чотири роки вдвічі (халвінг). На період 2021–2028 років формуватимуться 6,25 і 3,125 біткоїна за блок;
- дохід: питома вага виробничої потужності обладнання дата-центру в хешрейті в загальному хешрейті мережі, тобто обсягу всіх одночасно підключених серверів у світі;
- хешрейт мережі зростає в міру зростання вартості біткоїна, оскільки збільшує попит на обладнання й у мережу додаються нові потужності;
- вартість електроенергії дата-центру – $0,03/kWh;
- загальний хешрейт дата-центру – 385 PH/s;
- операційні витрати дата-центру – $0,53 млн/рік.
Фінансові показники при трьох сценаріях (2022–2026 роки):
1. Вартість біткоїна $50 000: окупність 5 місяців, прибуток проєкту – $59,37 млн.
2. Вартість біткоїна $20 000: окупність – 19 місяців, прибуток проєкту – $25,28 млн.
3. Вартість біткоїна $100 000: окупність – 2 місяців, прибуток проєкту – $133,5 млн.