+38 044 333 44 93

Особливості заповнення Звіту про контрольовані операції за 2020 рік

19 березня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 841, яким були внесені зміни до Порядку складання Звіту про контрольовані операції. Відтак, платники податків, що здійснили контрольовані операції у 2020 році, мають подати звіт про контрольовані операції (далі – «Звіт») за оновленою формою. Разом з тим, наказом від 31.12.2020 р. №839 Мінфін затвердив форму та Порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – «Повідомлення»). Оновлені XML-схеми Звіту та Повідомлення доступні на офіційному порталі Державної фіскальної служби України за наступним посиланням.

Нагадуємо, що граничний термін подання Звіту та Повідомлення  – 1 жовтня року що настає за звітним.


В першу чергу, варто звернути увагу на зміни у формі Звіту та додатків до нього, а саме:
  • таблиця «Загальні відомості про контрольовані операції» доповнена новою графою 4 «Цифровий код країни», де зазначається цифровий код країни реєстрації нерезидента – сторони контрольованої операції;
  • таблиця додатку до звіту «Відомості про контрольовані операції» доповнена стовпцем «Джерело(а) інформації використане(ні) платником податків для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»», який складається з графи 26 «Код(и) типу джерела» та графи 27 «Назва(и) джерела (джерел) інформації»;
  • інформація про пов’язаність осіб доповнена кодом пов’язаності «523», де зазначається ознака пов’язаності відповідно до пп. «в» пп 14.1.159 ПКУ на момент здійснення контрольованої операції.
Проаналізувавши затверджені зміни у формі Звіту можна стверджувати, що зобов’язання платників податків звітувати про використані джерела інформації (графа 26 та 27) призводить до необхідності здійснювати аналіз відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» до моменту подачі Звіту. Зазвичай, підготовка Звіту про контрольовані операції є досить трудомістким процесом, що суттєво ускладнився в умовах пандемії, оскільки потребує збору, аналізу та звірки великої кількості інформації та взаємодії різних відділів компанії.  Офіс великих платників податків ДФС України неодноразово звертав увагу на найбільш розповсюджені технічні помилки платників податків, що були допущені у «Відомостях про особу, яка бере участь у контрольованих операціях». З даною інформацією можна ознайомитись за посиланням. Практичний досвід підготовки Звітів про контрольовані операції дозволяє звернути увагу платників податків на наступні помилки, які, в свою чергу, провокують надмірну увагу податкових органів або створюють ризики донарахувань та штрафних санкцій:
  • У поданому Звіті не співпадає загальна сума контрольованої операції у розрізі окремого контрагента, зазначена в основній частині з загальною сумою, зазначеною у додатку, або загальна сума контрольованої операції зазначена по окремому контрагенту лише в додатку або лише в основній частині Звіту.
  • Контрольована операція відображена разом з курсовими різницями або непрямими податками.
  • У Звіті не враховані суми дебіт та кредит-нот або аккруалів.
  • Не відображені операції щодо внеску в статутний капітал або переуступки боргу.
  • Помилки при відображенні суми операції (тисячі), що пов’язані з числовими або язиковими форматами MS Excel.
  • Помилки при відображенні показника рентабельності, що пов’язані з числовими або язиковими форматами MS Excel.
  • Помилки при відображенні дати операції, що пов’язані з числовими або мовними форматами MS Excel.
  • Типовою помилкою є внесення в графу «Код Сторони операції» інформації про компанію, що подає Звіт (графа призначена для внесення даних про контрагента).
Також, в цьому році, податкові органи будуть звертати увагу на:
  • зміну функціонального профілю компанії, яку можна охарактеризувати як реструктуризацію бізнесу. В свою чергу, такі операції можуть визнаватись контрольованими.
  • визначення терміну «пов’язані особи» (для цілей трансфертного ціноутворення), яким, зокрема, збільшено поріг пов’язаності з 20 до 25 відсотків та запроваджено нову категорію пов’язаних осіб – «утворення без статусу юридичної особи».
  • особливості застосування методів ТЦ для контрольованих операцій з сировинними товарами та використання відповідних джерел інформації.
Компанія Kreston має успішний досвід надання послуг з підготовки Звітів про контрольовані операції. Методологія, та програмне забезпечення компанії дозволяє мінімізувати ризики та уникнути технічних помилок при підготовці Звіту про контрольовані операції у зручному для клієнта форматі PDF та XML (підготовлений для подання звітності електронними засобами). Щиро раді допомогти Вам за будь яких питань.
Євген Чернов
менеджер практики ТЦУ

Новини і публікації

Ознайомтесь з іншими експертними матеріалами Kreston Ukraine

НАШІ ПОСЛУГИ

Послуги Kreston Ukraine міжнародним та українським клієнтам

Kreston Ukraine представляє одну з найкращих аудиторських практик в Україні

Пропонуємо комплекс професійних послуг зі зниження податкових ризиків у сфері трансфертного ціноутворення

Оцінка бізнесу та активів для фінансової звітності, угод з капіталом, міжнародних фінансових установ

Реструктуризація бізнесу, фінансовий та податковий Due Diligence, консультації

ДОВІРТЕ СВІЙ ПРОЕКТ ПРОФЕСІОНАЛАМ

ПРИЄДНАТИСЬ ДО KRESTON