19 березня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 841, яким були внесені зміни до Порядку складання Звіту про контрольовані операції.
Відтак, платники податків, що здійснили контрольовані операції у 2020 році, мають подати звіт про контрольовані операції (далі – «Звіт») за оновленою формою.
Разом з тим, наказом від 31.12.2020 р. №839 Мінфін затвердив форму та Порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – «Повідомлення»).
Оновлені XML-схеми Звіту та Повідомлення доступні на офіційному порталі Державної фіскальної служби України за наступним посиланням.
В першу чергу, варто звернути увагу на зміни у формі Звіту та додатків до нього, а саме:
Нагадуємо, що граничний термін подання Звіту та Повідомлення – 1 жовтня року що настає за звітним.
В першу чергу, варто звернути увагу на зміни у формі Звіту та додатків до нього, а саме:
- таблиця «Загальні відомості про контрольовані операції» доповнена новою графою 4 «Цифровий код країни», де зазначається цифровий код країни реєстрації нерезидента – сторони контрольованої операції;
- таблиця додатку до звіту «Відомості про контрольовані операції» доповнена стовпцем «Джерело(а) інформації використане(ні) платником податків для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»», який складається з графи 26 «Код(и) типу джерела» та графи 27 «Назва(и) джерела (джерел) інформації»;
- інформація про пов’язаність осіб доповнена кодом пов’язаності «523», де зазначається ознака пов’язаності відповідно до пп. «в» пп 14.1.159 ПКУ на момент здійснення контрольованої операції.
- У поданому Звіті не співпадає загальна сума контрольованої операції у розрізі окремого контрагента, зазначена в основній частині з загальною сумою, зазначеною у додатку, або загальна сума контрольованої операції зазначена по окремому контрагенту лише в додатку або лише в основній частині Звіту.
- Контрольована операція відображена разом з курсовими різницями або непрямими податками.
- У Звіті не враховані суми дебіт та кредит-нот або аккруалів.
- Не відображені операції щодо внеску в статутний капітал або переуступки боргу.
- Помилки при відображенні суми операції (тисячі), що пов’язані з числовими або язиковими форматами MS Excel.
- Помилки при відображенні показника рентабельності, що пов’язані з числовими або язиковими форматами MS Excel.
- Помилки при відображенні дати операції, що пов’язані з числовими або мовними форматами MS Excel.
- Типовою помилкою є внесення в графу «Код Сторони операції» інформації про компанію, що подає Звіт (графа призначена для внесення даних про контрагента).
- зміну функціонального профілю компанії, яку можна охарактеризувати як реструктуризацію бізнесу. В свою чергу, такі операції можуть визнаватись контрольованими.
- визначення терміну «пов’язані особи» (для цілей трансфертного ціноутворення), яким, зокрема, збільшено поріг пов’язаності з 20 до 25 відсотків та запроваджено нову категорію пов’язаних осіб – «утворення без статусу юридичної особи».
- особливості застосування методів ТЦ для контрольованих операцій з сировинними товарами та використання відповідних джерел інформації.
