1 серпня Український інститут майбутнього провів форум на тему розвитку агропромисловості до 2030 року. Захід відвідав менеджер з розвитку бізнесу Kreston, Тарас Думенко. В процесі обговорення УІБ запропонував своє бачення першочергових завдань, вирішення яких стимулює стрімкий розвиток агросектору, позначив цілі і шляхи їх досягнення.
Згідно планам УІБ, ключовими KPI до 2030 року передбачено:
1. Виведення 40 товарних позицій в світові ТОП-3 і ТОП-10 з виробництва і експорту (соняшникова олія, кукурудза, пшениця, ячмінь, органічний пивоварний ячмінь, батат, технічні коноплі, борошно, м’ясо птиці, сир та ін.);
2. Піднятитя України в ТОП-5 найбільш відвідуваних країн світу в категорії агротуризму;
3. Збільшення припливу зовнішніх інвестицій в аргосектор до $15 млрд, а сумарно внутрішніх і зовнішніх – до $46 млрд.
Для реалізації цих цілей УІБ пропонує наступні кроки:
— відкриття ринку землі;
— створення стимулів (в т. Ч. Фіскальних) для розвитку R & D;
— прийняття стратегії розвитку агросектора, як частини комплексної економічного стратегії України 2030;
— прийняття стратегії розвитку сільських територій;
— завершення судової реформи;
— просування українського агросектора на зовнішніх ринках.
«Нові технології і трансформації нормативного поля перетворять аграрний сектор в сектор продовольства, а Україну – в центр продовольчої безпеки світу. Тому в 2030 ми бачимо Україну світовим постачальником зернових і олійних культур, м’яса птиці і яєць, а також в цілому світовим супермаркетом екологічно чистих продуктів харчування преміум-сегмента: хамона, равликів, трюфелів, сиру, устриць, чорної ікри і т.д.», – розповідає про агростратегію-2030 Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього.
Фахівці УІБ і Латифундист провели хорошу аналітичну роботу, окресливши галузі, які мають найбільший потенціал розвитку. Однак, цілі стратегії вельми амбітні, в той час як відчувається гостра нестача ресурсів, яка, до того ж, буде посилюватися, якщо тенденція масової трудової міграції і негативного приросту населення збережеться в найближчі 5-10 років. Крім цього, є проблема деградації грунтів (20%) і старіння обладнання. Ми сподіваємося побачити більш конкретні кроки в сторону інтенсифікації продуктивності, діджіталізаціі і залучення робочої сили, оскільки поки що тези стратегії нагадують карго-культ. Необхідне розуміння, що складати «дорожню карту» розвитку потрібно виходячи з реальних можливостей і доступних ресурсів конкретної країни – України.
Компанія Kreston зі свого боку готова до співпраці з аграріями та буде всіляко підтримувати державні ефективні ініціативи, спрямовані на розвиток українського агрокомплексу.