Заробляти, інвестуючи в золото, можливо в усі часи. Однак така інвестиція дуже специфічна. Вона вимагає врахування багатьох деталей, особливо, якщо ви плануєте придбати золото в Україні. Андрій Попов, партнер Kreston, докладно відповідає на питання, чи є зараз сенс інвестувати у золото, у своїй колонці на порталі NV Business:
Історично, золото вважають одним з найнадійніших способів заощаджень. Валюти, цінні папери, нерухомість – практично все знецінювалося з плином часу, і тільки золото залишається в ціні. Зазначу, що мова піде про золото фізичного постачання (злитки, монети). Зрозуміло, інвестиції в деякі коштовності або предмети мистецтва можуть бути прибутковішими, але такі вкладення вимагають набагато більших коштів та рівня підготовки.
Що грає на стороні золота
Крах долара і заснованої на доларі кредитно-валютної системи пророкували вже десятки разів. По суті, ситуація вже схожа на анекдот про хлопчика і вовків. Іншими словами, коли вчергове в експертному середовищі говорять про колосальний розмір держборгу США, про незабезпеченість долара, про торгову війну США з Китаєм, ЄС та з усім іншим світом – це може бути як черговою помилковою тривогою, так і сигналом про по-справжньому серйозні зміни.
Так чи інакше, але багато країн світу не влаштовує надмірна залежність від долара, і вони нарощують вкладення в золото. Насамперед, це Росія і Китай. Водночас, найбільший обсяг вкладень золота (і в абсолютних величинах, і в процентному відношенні до інших видів активів), як і раніше, мають США (ФРС) і Єврозона (країни-учасники і ЄЦБ).
Підстьобує інтерес до золота і президент США Дональд Трамп, який час від часу закликає до повернення золотого стандарту.
На жаль, для простого обивателя вкладення в золото (на відміну, наприклад, від купівлі валюти) мають як плюси, так і мінуси.
Що грає проти золота
Помилково вважати, що золото завжди дорожчає. Незважаючи на інфляцію долара, вартість золота неодноразово демонструвала падіння. Остання значна корекція відбулася в 2011-2012 рр., коли вартість тройської унції спочатку досягла $1900, після чого впала до приблизно $1100 у 2015 році, зараз перебуває в районі $1200, і симптомів для зростання поки що не видно.
Проблема в тому, що золото – не тільки інвестиційний актив, але і сировинний товар, а в умовах уповільнення економіки в умовах торгових воєн і обмежень, попит промисловості на нього також знижується, що негативно впливає на котирування.
На золоті практично неможливо отримати пасивний дохід. Тому багато інвесторів замість золота віддають перевагу прибутковішим інструментам – облігаціям або акціям провідних компаній. Це ж правило працює і на локальному ринку. В Україні золото – де-факто “мертвий вантаж”, на відміну від валюти, яку можна покласти на депозит або нерухомості, яку можна здати в оренду. Так, деякі українські банки пропонують депозити в золоті. Але, ці вклади не гарантуються ФГВФО. Крім того, ставки за ними приблизно вдвічі нижче від ставок у доларі. Пасивний дохід настільки малий, що ризикувати немає ніякого сенсу. Отже, фізичне золото – не актив, а, по суті, предмет споживання, для володіння яким необхідно нести додаткові витрати.
Вартість “вхідного” квитка в інвестиції в золото все-таки відносно висока, хоча і нижча, ніж у нерухомість або цінні папери.
На відміну від готівкової валюти, ринок фізичного золота в Україні (та й у світі) менш розвинений: менше операторів з купівлі-продажу, золотом практично не можна розплатитися і завжди залишається відкритим питання підтвердження автентичності того чи іншого злитка або монети. У деяких країнах операції зі злитками оподатковуються. Так само, як і з готівковою валютою, виникає питання декларування та підтвердження джерела походження коштів.
На спекуляціях золотом теж навряд чи можна заробити – золото не настільки волатильне, як курси валют. До того ж, маржа між купівлею і продажем злитків (особливо невеликих) настільки велика, що зведе нанівець гру на будь-якому невеликому тренді. Торгівля безготівковим золотом на біржі може бути прибутковішою – але знову-таки, це біржовий інструмент і він вимагає серйозної підготовки і несе великі ризики.
Водночас, незважаючи на велику кількість недоліків золота як об’єкта інвестицій, його базові властивості – те, що воно має природну рідкість (а не штучно створеною, як, наприклад, у випадку з криптовалютами), відчутністю (золото можна тримати в руках, його важко знищити у випадковий спосіб), відносна доступність і ліквідність роблять цей інструмент must have для будь-якого більш-менш великого інвестора.
Але слід пам’ятати, що вкладення в золото – це мега-консервативна і не особливо прибуткова в короткостроковій перспективі інвестиція в довгу, на кшталт пенсійного фонду. Обсяг вкладень і їх % від інших активів повинен розраховуватися окремою фізособою виходячи з перспективи не торкатися до такого вкладення (без урахування непередбачених обставин) протягом як мінімум кількох років.
Андрій Попов, партнер Kreston