
Отже,
- Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» 996-XIV в редакції від 16.11.2018 ніяких санкцій для підприємств не містить.
- Питання санкцій/штрафів за порушення регулюється Законом «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність» №2258-VIII від 21.12.2017.
- Цей Закон доповнює КУАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення) статтею 163-16. Ця норма вступила в силу з 01.01.2019.
«Стаття 163-16. Порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності.
Порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян* (тобто від 17 000 до 34 000 грн). Повторне порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню в поточному році, тягне за собою штраф від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 34 000 до 51 000 грн.)»
* Неоподатковуваний мінімум доходів громадян = 17 грн.
- Важливий момент. Якщо компанія не усуває своє порушення (тобто не готує звітність по МСФО і не проводить аудит) протягом терміну, зазначеного в приписі наглядового органу, його можуть оштрафувати повторно.
- Наглядовий орган, який буде регулювати ці порушення, зазначений в Законі про аудит.
«Стаття 244-22. Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю.
Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом (стаття 163-16, крім вчинення порушень банками, небанківськими фінансовими установами та емітентами, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або за цінними паперами яких здійснено публічну пропозицію професійними учасниками фондового ринку), надання аудитором, у випадках визначених законом, інформації в Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю (стаття 166-26)».
Тобто, Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю (ОСНАД) штрафуватиме за порушення всі компанії, які підпадають під обов’язковий аудит (неважливо, великі вони або середні), крім:
- банків (за ними, як і раніше, наглядає НБУ);
- фінансових установ, як, наприклад, страхові та лізингові компаній (наглядач — Нацкомфінпослуг);
- публічних акціонерних товариств, КУА (за ними, як і раніше, наглядає НКЦБФР).
Якщо Ваша компанія підпадає під критерії середніх або великих підприємств, і у Вас залишилися питання в сфері нового законодавства, експерти Kreston будуть раді відповісти на них.
Андрій Попов, партнер Kreston