+38 044 333 44 93

Як (не)отримати інвестування для агрокомпанії: що приваблює і відлякує інвесторів?

Хоча в світовому рейтингу легкості ведення бізнесу Україна за останні роки зробила крок вгору, вона все ще поступається сусідам і не входить в категорію топових країн для залучення капіталу від іноземних інвесторів.

Незважаючи на це, український АПК приваблює досить багато інвестицій, оскільки є прибутковим бізнесом за рахунок родючого ґрунту, хорошої врожайності при використанні грамотної культивації та механізації, відносно невисокій вартості робочої сили, низьких витрат на оренду землі і вигідного географічного положення.

Як залучити інвестора, а також про помилки, які можуть коштувати інвестицій, поговоримо в цій статті.

Хто цікавий інвесторам?

Перш за все, інвесторів цікавлять українські агропідприємства із земельним банком від 2 до 30 тис. га. За даними статистики, на сьогодні в Україні обробляються 98% всіх чорноземів. Решта 2% – землі НААН та ДП, ефективність яких під сумнівом, так само, як і їх правовий статус, оскільки сам закон про обіг землі викликає багато запитань.

Другий важливий фактор для прийняття рішення про інвестування – регіональна безпека територій. Очевидно, що інвестори хочуть уникнути геополітичних ризиків, тому віддають перевагу землям центральної і правобережної України.

Важливим фактором є наявність у підприємства власних потужностей: елеваторів, сховищ, тваринницьких підрозділів, парку техніки, нерухомості та навченого персоналу.

Окремо варто згадати про позицію ЄБРР, чиї вкладення в український АПК в 2019 склали € 171 млн, що майже вдвічі вище показника 2018 року. Представники банку відзначають, що хотіли б бачити більше проектів з розвитку виробництва з доданою вартістю, для яких потрібно розвивати експортні ринки, оскільки внутрішній ринок України досить малий. Згідно із заявою заступника голови ЄБРР, у банку є програми як для великих компаній, так і для малого і середнього бізнесу.

Як позбутися інвестора за три кроки: посібник для початківців

  1. Заощадьте на презентації.

Погана візуальна подача об’єкта інвестування може поставити хрест на відносинах з інвестором. Слабкі тексти, відсутність ключового слайда «пропозиція інвестору», де викладені потреба і зустрічна пропозиція, розмиті KPI – це все викличе сумніви щодо серйозності ваших намірів і в цілому реальної необхідності в інвестиціях.

Так, агрокомпанія це не IT-стартап, але це зовсім не означає, що не потрібно робити презентацію творчою та переконливою ​.

  1. Запропонуйте інвестору «віз з квадратними колесами».

Незбалансований бізнес відштовхує. У компанії повинні бути налагоджені бізнес-процеси (виробництво, продажі, управління); прозора управлінська та фінансова звітність, підтверджена міжнародним аудитором; права на активи повинні бути правильно оформлені.

Потрібно зазначити, що проблемні активи також викликають інтерес у певного кола інвесторів. Але і для таких активів важливо реальне забезпечення, а також правові основи, які гарантують захист інвестицій.

  1. «Влаштуйте» інвестора на роботу.

Якщо це не профільний (стратегічний), а фінансовий інвестор, він не очікує спроб власників втягнути його в процеси, до яких він не має відношення. Інвестор не повинен шукати постачальників або вибивати «місце під сонцем» на ринку збуту. Він може стати фінансовим радником, але технологом або маркетологом точно не буде.

Будь-який фонд впевнений, що інвестував в сильну компанію, керівники якої знають, що роблять, і що потрібно робити, щоб підприємство розвивалося.

Проблеми АПК в умовах пандемії

Для українських агрокомпаній коронавірус, перш за все, несе логістичні ризики через труднощі транспортного сполучення.

Не можна не згадати падіння цін на нафту, яка створила ножиці цін для продукції українського АПК.

В рамках посівної, аграрії в основному не встигли скористатися здешевленням ПММ (до того ж, нафта становить не більше 40% складової ціни палива). У той же час, вартість ключових експортних статей АПК, як сировинного товару, знижується на світових ринках слідом за нафтою.

У той же час, висока рентабельність українського АПК пом’якшує ризики, викликані нестабільністю світової економіки в умовах пандемії, а світові ціни на продовольство можуть відновиться швидше, ніж ціна на нафту.

Тому після того, як ситуація з пандемією буде взята під контроль, інвестиційна активність в АПК, швидше за все, повернеться на «докарантинний» рівень.

Новини і публікації

Ознайомтесь з іншими експертними матеріалами Kreston Ukraine

НАШІ ПОСЛУГИ

Послуги Kreston Ukraine міжнародним та українським клієнтам

Kreston Ukraine представляє одну з найкращих аудиторських практик в Україні

Пропонуємо комплекс професійних послуг зі зниження податкових ризиків у сфері трансфертного ціноутворення

Оцінка бізнесу та активів для фінансової звітності, угод з капіталом, міжнародних фінансових установ

Реструктуризація бізнесу, фінансовий та податковий Due Diligence, консультації

ДОВІРТЕ СВІЙ ПРОЕКТ ПРОФЕСІОНАЛАМ

ПРИЄДНАТИСЬ ДО KRESTON