Всеукраїнський карантин вплинув на терміни подання декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік. Якщо у звичайні часи річну податкову декларацію платники зобов’язані подати до 1 травня наступного за звітним року, то в умовах пандемії термін подовжено до 1 липня 2020. При цьому сплатити податкові зобов’язання необхідно до 1 жовтня 2020 року.
Варто нагадати, що у разі, якщо отримання податкової знижки є єдиною причиною подачі річної декларації, дедлайн для її подання – 31 грудня 2020 року.
Що стосується ставки податку на доходи фізичних осіб, то тут змін немає – основна ставка 18% (до деяких окремих видів доходу застосовуються ставки 9%, 5% або 0%). До всіх доходів, що підлягають оподаткуванню ПДФО, застосовується також 1,5% військового збору.
Як визначити податковий резидентський статус?
Для визначення податкового резидентського статусу використовуються наступні критерії:
- Постійне місце проживання.
- Центр життєвих та економічних інтересів в Україні.
- Кількість днів, проведених в Україні протягом звітного року (більше або менше 183 днів).
- Громадянство.
Підставою для визначення особи резидентом є її реєстрація як суб’єкта підприємницької діяльності або самозайнятої особи, а також самостійне визначення нею України як основного місця проживання.
Якщо ж існують підстави вважати фізособу податковим резидентом не тільки в Україні, а й в іншій державі, визначення її остаточного статусу повинне ґрунтуватися на нормах конвенції про уникнення подвійного оподаткування, підписаної між Україною та відповідною державою.
У разі, якщо документів, які підтверджують відповідність особи вищезазначеним критеріям, податковим органам буде недостатньо, розгляд спірних питань може проходити в судовому порядку. Проте навіть суду знадобляться документальні підтвердження позиції особи. Тож якщо протягом року податковий резидентський статус було змінено, необхідно потурбуватися про збереження документів, які допоможуть його належним чином підтвердити.
У якій формі слід подавати декларацію?
Окремо слід звернути увагу на форму декларації, оскільки з 1 січня 2020 року вона подається за формою, затвердженою Наказом Міністерства фінансів від 25.04.19 р. № 177. Зазвичай декларацію можна подати: особисто (оригінал, засвідчений підписом платника); поштою (рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення); через електронний кабінет платника податку (якщо у вас є електронний цифровий підпис); через уповноважену особу (яка подає декларацію особисто за наявності нотаріально засвідченого доручення).
Проте під час карантину небажано використовувати особисті способи подання декларації. Податкова неодноразово наголошувала на перевагах використання електронного кабінету платника податків. Однак, цим сервісом можуть скористатися лише власники електронного цифрового підпису. Ті платники, які не встигли оформити його до початку карантину, можуть скористатись послугами одного з акредитованих центрів сертифікації ключів онлайн.
Куди сплачувати податки?
Незважаючи на те, що в жовтні 2019 року були відкриті рахунки відповідно до вимог стандарту IBAN, успішно перерахувати з-за кордону кошти, наприклад, в євро для сплати українського ПДФО чи військового збору, досі не вдасться через відсутність у Казначейства валютних рахунків саме для місцевих бюджетів, до яких відносяться ці податки. Тому українці продовжують сплачувати податки до бюджету тільки в національній валюті й тільки з рахунків, відкритих в українських банках.
Надзвичайно важливо правильно вказати у призначенні платежу код бюджетної класифікації при здійсненні оплати, податковий ідентифікаційний номер і звітний період. Тільки задовольняючий ці умови платіж буде правильно ідентифікований і зарахований податковими органами.
Окремо слід зауважити, що у випадку, коли податкове зобов’язання фізичної особи сплачується третьою особою (фізичною або юридичною), така сплата може розцінюватись, як додаткове благо з точки зору ПКУ (яке в свою чергу також підлягає оподаткуванню).
Людмила Гордич,
аудитор Kreston